Hýlačka

 Datum akce:
 Název akce:
 Účastníci:
květen 2010
Hurá na rozhledny
MaH, DaH, AnH, HaM, VaM, MiP, MaP, NaR, PeR

Popis

Rozhledna Hýlačka stojí na stejnojmenném kopci cca 3 km JZ od Tábora. Tyčí se nad obcí Větrov. Byla postavena v roce 1920 místním Klubem českých turistů a slavnostně otevřena 27. června 1920. Původně se jmenovala Svoboda, protože o její stavbě rozhodli turisté v roce 1918, po vzniku samostatného Československa. Časem jí ale zůstalo jméno po kopci, na kterém stojí.
Projekt rozhledny vypracoval profesor pražské techniky architekt Theodor Petřík, který ji navrhl pro blízkost města Tábora ve tvaru husitské hlásky s šestibokou kamennou základnou a strmou střechou s trámovou konstrukcí, krytou šindelem, aby tak symbolizovala historii a sepjetí Tábora s husity.
V době vzniku z ní byl nádherný kruhový výhled, kdy bylo možné zahlédnout i Šumavu. Dnes brání v lepším výhledu vzrostlé stromy. Ale stále poskytuje výhled na Tábor a za dobré viditelnosti i na panoráma blízkých vrchů České Sibiře.
Za 2.světové války byla věž využívána Němci jako pozorovatelna protivzdušné obrany. Po válce sloužila opět jako rozhledna do roku 1967, kdy ji zabral Svazarm. Ten ji uzavřel a zřídil zde radiostanici. Roku 1990 byla navrácena KČT. Po značných opravách a odtěžení stromů, které bránily výhledu severním směrem na město Tábor, ji opětovně zpřístupnili 5. května 1991.
V roce 1995 posoudilo Ministerstvo kultury rozhlednu jako objekt historicky významný a prohlásilo ji za kulturní památku. Na podzim roku 2004 obdržela věž nový kabát z eternitové (cembritové) krytiny. Po dlouholetém úsilí se rovněž podařilo vyjednat částečnou úpravu dřevin v okolí věže, která byla realizována v únoru 2006 a výrazně vylepšila výhled.
Projekt rozhledny o několik let později tak nadchnul Komisi pro povznesení turistického ruchu ve východočeském Žamberku, že si od jejího autora profesora Petříka vypůjčila plány, podle kterých v roce 1932 vystavěla kopii táborské Hýlačky.
Kóta:
Typ stavby:
Vznik:
Přístup:


Výška rozhledny:
Nejvyšší vyhlídková plošina ve výšce:
Počet vyhlídkových plošin:
Počet schodů:
525 m.n.m.
dřevěná rozhledna s kamennou základnou
1920
Rozhledna je otevřena o víkendech od května do srpna 9:30 - 17:00 hod. V ostatních dnech si můžete v době 9:30 - 17:00 vypůjčit klíče v č.p. 71
18 m
15 m
1
57