Ďáblická hvězdárna

 Datum akce:
 Název akce:
 Účastníci:
duben 2005
Pochod za koláčem
MaP, PeR, NaR, VaM, HaM + děti + Bendy

Popis

29. května 1952 byla v Ďáblicích přednáška o vesmíru, které se zúčastnilo 200 lidí. Na základě toho se rozhodlo deset občanů obce založit hvězdářský kroužek. V roce 1954 se několik nadšenců pro astronomii pustilo do práce a ze zbylých panelů ze stavby panelového domu postavilo pěknou lidovou hvězdárnu.
V budově vznikla pozorovatelna s kopulí o průměru 5,27m, přednášková síň, knihovna temná komora pro fotografické práce. Pro tuto pozorovatelnu se dokonce podařilo získat v tehdejší době jeden z největších dalekohledů u nás, který byl uložen v bednách v Národním technickém muzeu a původně byl určen pro Petřínskou rozhlednu.
Dnes zde můžete nejen pozorovat oblohu dalekohledy, ale i zhlédnout astronomické a kosmonautické filmy, prohlédnout si přístrojové vybavení, stálou astronomickou výstavu či se účastnit odborné besedy. Filmům a přednáškám patří pondělní večery, obloha se pozoruje pondělky, čtvrtky, pátky a neděle.
V těsném sousedství hvězdárny je kamenný podstavec, kam za pěkného počasí pracovníci hvězdárny dávají dalekohled pro pozorování krajiny spolu se směrovou růžicí. Podle podmínek okamžité viditelnosti je možné pozorovat krajinu od blízkého okolí až po pohraniční hory (Krušné, Jizerské, Krkonoše). Výrazné hory a místa, která je možno spatřit, jsou např. Klínovec (vzdálenost 115 km), Raná (57 km), Házmburk (52 km), Milešovka (60 km), Kletečná (60 km), Říp (30 km), Ronov (50 km), Vlhošť (47 km), Mělník (24 km), Bezděz (47 km), Ještěd (75 km), Sněžka (115 km) a další.