nadpis

  Datum akce:
  Název akce:
  Účastníci:
listopad 2008
Příbram
HaM, DaH, MiP, MaP, NaR, PeR

Popis

Šachetní věž Ševčinského dolu Založení příbramského muzea Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886. Rozlohou areálu a počtem expozic je největším hornickým muzeem v České republice. Jeho expozice, které v současné době dosahují počtu čtyř desítek, mapují vývoj regionu nejen z hlediska geologického, historického a kulturního, ale především z hlediska hospodářského. Těžiště práce Hornického muzea spočívá v záchraně a následné prezentaci památek hornictví a hutnictví na Příbramsku.
Expozice muzea jsou situované v historických objektech Ševčinského, Anenského, Vojtěšského a Drkolnovského dolu v Příbrami, v budově Mincovny v Novém Kníně, v Muzeu vesnických staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci a v Památníku Vojna – bývalém vězeňském zařízení z období komunistické diktatury. O šachetní věži Ševčinského dolu z roku 1879 se uvažuje, že by mohla být navržena mezi technické památky UNESCO. Muzeum je známé tím, že jeho návštěvníci mohou sfárat i do historického podzemí zdejších stříbrorudných dolů.
Strojovna dolu Vojtěch Důl Drkolnov - vodní kolo K nejvzácnějším exponátům se řadí státem chráněné technické památky - parní těžní stroj Vojtěšské šachty z r. 1889, parní těžní stroj dolu Anna z r. 1914, důlní kompresor z dolu Generál Štefánik z r. 1928 a vodní kolo dolu Drkolnov z 19. století, montánní památka mezinárodního významu.
Je zde také vystaveno několik desítek technických zařízení, jako například replika historického žentouru a středověkého rumpálu, apod. V současné době je realizován projekt částečné rekonstrukce úzkokolejné železniční dráhy.
Historická havířská chalupa Ševčinský důl z roku 1813 je součástí první prohlídkové trasy, která prezentuje řemesla a průmysl na Příbramsku do roku 1918. Hlavní šachetní budova Ševčinského dolu postavená ve stylu průmyslové architektury 19. století v roce 1879. Z věže budovy je vyhlídka na rudní revír Březové Hory. V dalších budovách dolu jsou vystaveny unikátní mineralogicko-geologické sbírky, ale také důlní technika. V hornické chalupě ze 17. století se návštěvníci seznámí s každodenním životem havířské rodiny na přelomu 19. a 20. století.
Vláček v podzemí Expozice druhé prohlídkové trasy v prostorách dolu Anna prezentuje historii hutnictví a těžní parní stroje. Součástí prohlídky zdejší Prokopské štoly (1879) je i jízda vláčkem k jámě Prokop (1832) hluboké 1600 m, která je nejhlubší jamou březohorského revíru.
Sjezd do podzemí Třetí prohlídková trasa zahrnuje důl Vojtěch (1870), kde jsou mimo jiné vystavena i výtvarná díla s hornickou tematikou, a vodní štolu Anna (330 m) z 18. století, která spojuje doly Vojtěch a Anna. Mezi těmito dvěma doly se dochoval ojedinělý komplex důlních děl přivádějící vodu k jednotlivým vodním zařízením v podzemí.

Prohlídka všech expozic trvá 3 hodiny.